Zdrowie

Plastry antykoncepcyjne – czym są, jak działają, jak je założyć, jaką mają skuteczność i wpływ na zdrowie?

Plastry antykoncepcyjne są metodą zapobiegania niechcianej ciąży dla kobiet, którym zależy w szczególności na ochronie swojej wątroby. Nazywane są one także transdermalną (poprzez skórę) metodą. Hormony będące składnikiem plastrów antykoncepcyjnych przenikają poprzez skórę w sposób bezpośredni do krwiobiegu. 

W jaki sposób działają plastry antykoncepcyjne? 

Plastry antykoncepcyjne mają za zadanie dostarczyć do organizmu kobiety hormony odpowiedzialne za hamowanie owulacji poprzez skórę. Uwalnianie hormonów odbywa się systematycznie i ciągle, co przyczynia się do wysokiego stopnia zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Ponadto nie jest konieczne codzienne pamiętanie o wzięciu środków antykoncepcyjnych – pojedynczy plaster antykoncepcyjny to zabezpieczenie na siedem kolejnych dni. Antykoncepcyjne plastry nie wywołują również efektów ubocznych w postaci bólu piersi, bólu głowy, jak również nie obciążają wątroby.

Jak należy zakładać plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne powinny być przyklejane na suchą, czystą, jak i pozbawioną owłosienia powierzchnię skóry, najlepiej w tym miejscu, gdzie nie nie zagraża im przypadkowe odklejenie i gdzie nie będą narażone na oddziaływanie kosmetyków (masła do ciała, olejków czy balsamów), które mają wpływ na zmniejszenie przyczepności plastra.

Najlepiej, jeśli plastry antykoncepcyjne będziemy naklejać na pośladkach, brzuchu albo na ramieniu. Nie powinniśmy naklejać plastra dwa razy w tym samym miejscu – następne plastry antykoncepcyjne trzeba naklejać parę centymetrów obok, wyżej albo niżej, niż był naklejony ten poprzedni. Wymiana i naklejanie plastra antykoncepcyjnego jest dosyć łatwe. Plaster powinniśmy przytrzymać za pomocą suchej i ciepłej dłoni poprzez 30 sekund na suchą i czystą skórę – plaster się przyklei i prawidłowo zadziała. Po siedmiu dniach trzeba go usunąć i w taki sam sposób przykleić zupełnie nowy.

Jaką skuteczność wykazują antykoncepcyjne plastry?

Skuteczność danej antykoncepcyjnej metody określana jest na podstawie wskaźnika Pearla, który informuje, jak dużo kobiet na 100 używających wybraną metodę antykoncepcyjną zaszło w niechcianą ciążę. W wypadku używania plastrów antykoncepcyjnych, wskaźnik Pearla mieści się w przedziale 0,4 do 0,7. Oznacza to najprościej mówiąc, iż antykoncepcyjne plastry stanowią niezwykle skuteczny sposób na zapobieganie niechcianej ciąży – porównując wskaźnik Pearla w przypadku używania plemnikobójczego żelu wynosi tylko 15-30, zaś w wypadku najpopularniejszego zabezpieczenia mechanicznego, czyli prezerwatyw, już tylko 3-7. Udogodnienie stanowi brak konieczności częstszej (zatem codziennej) zmiany plastrów – dobrze przyklejone plastry antykoncepcyjne działają przez siedem dni i chronią ich użytkowniczki przed niechcianym zapłodnieniem.

Bardzo istotne celem zachowania skuteczności tej metody antykoncepcyjnej, będzie właściwe przechowywanie antykoncepcyjnych plastrów. Powinniśmy trzymać je ciemnym i suchym miejscu, w pokojowej temperaturze. Antykoncepcyjne plastry przechowywane w nieprawidłowy sposób, chociażby umieszczone w lodówce albo w łazience (gdzie niestety panuje dosyć duża wilgotność), tracą szybko swoje właściwości.

Plastry antykoncepcyjne – jaki wpływ wykazują na zdrowie?

Plastry antykoncepcyjne stanowią mniej inwazyjną metodę antykoncepcyjną, aniżeli doustna antykoncepcja hormonalna. Składniki zawarte w plastrach, wchłanianie są poprzez skórę w sposób bezpośredni do krwiobiegu, co pozwala na oszczędzanie wątroby i zapobiega wielu efektom ubocznym mającym związek z używaniem tabletek. Ilość hormonów pochodzących z antykoncepcyjnych plastrów nie podlega także zmianom w wysięku biegunki czy też wymiotów – a to ma miejsce w wypadku zażywania tabletek. Antykoncepcja w postaci plastrów umożliwia regulację kobiecego cyklu. Plastry mają niewielką zawartość estrogenów, zaś ilość dostarczanych przez nie hormonów jest stała, więc miesięczne krwawienia są niezbyt obfite, a zarazem regularne.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*